Elektrokoagulacja
Elektrokoagulacja to metoda usuwania zmian dermatologicznych, takich jak włókniaki, brodawki, torbiele, prosaki. Jest ona wykorzystywana także do zamykania naczyń krwionośnych, kiedy inne metody, jak np. terapia światłem, mogą okazać się nieskuteczne.
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na termicznym uszkodzeniu białka tkanek za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości. Zabieg wykonuje się przy użyciu elektrod o różnym kształcie (igły, igły z kulką, noża, elektrody do bezinwazyjnego zamykania naczyń).
Elektrokoagulacja to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Pozwala bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie pozbyć się niechcianych zmian dermatologicznych.
Sam zabieg trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od rozległości zmian skórnych. Przed zabiegiem oceniamy i konsultujemy, czy powstałe zmiany kwalifikują się do zabiegu elektrokoagulacji. Należy pamiętać, że elektrokoagulacja nie jest zupełnie bezbolesna, a odczucia zależą od indywidualnej wrażliwości na ból, wielkości zmiany i jej lokalizacji (odczuwalne lekkie ukłucia lub mocne ciepło).
Po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie, zasinienie oraz ból. Są to reakcje całkowicie normalne i ustępują w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj w miejscu usuniętej zmiany pojawia się strupek, które znika w ciągu kilku dni. Następnego dnia po zabiegu spodziewane jest pojawienie się strupków w miejscu zabiegu, jednak powinny one zagoić się w ciągu 4-5 dni. Dla szybszego wygojenia ranki, przez ten czas należy miejsca poddane zabiegowi smarować maścią typu Alantan. Objawy niepożądane tj. przebarwienia, odbarwienia, blizny zanikowe lub przerosłe, występują stosunkowo rzadko i są efektem zdrapywania strupków przez pacjenta lub nieprawidłowego gojenia się skóry.