ZabiegTerapia poszerzonych naczynek

Terapia poszerzonych naczynek


Skąd się biorą poszerzone naczynka?

Pomijając trądzik różowaty zmiany naczyniowe twarzy powstają głównie wskutek fotostarzenia. Kiedy skóra staje się cieńsza i zniszczona, naczynka są bardziej widoczne. Typowym objawem tzw. cery naczynkowej jest rumień. Nasila się on przy zmianie temperatury otoczenia. Pojawienie się rumienia na chwilę jest naturalną reakcją fizjologiczną organizmu na zmianę temperatury. Problemem jest utrzymywanie się go przez dłuższy czas, a w końcu utrwalenie. 

Naczynka na twarzy mają kolor czerwony. Mogą być widoczne gołym okiem (o grubości powyżej 0,4 mm), ale mogą też być tak drobne, że pojedynczych nitek nie widać, a tylko skóra zyskuje czerwone zabarwienie. Mamy wówczas do czynienia właśnie z rumieniem. Występuje on najczęściej na policzkach, nosie i podbródku, rzadziej na czole, i jest problemem stricte estetycznym, a nie zdrowotnym. Warto jednak rozpocząć leczenie na etapie rumienia, zanim się nasili i zmienie w „pajączki”, czyli sieć widocznych naczynek.

Metody leczenia cery naczyniowej

Leczenie cery naczynkowej uzależnione jest od etapu rozwoju zmiany.

Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do terapii z wykorzystaniem światła jest IPL. Skrót ten pochodzi od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Nie jest to laser, choć potocznie sprzęt, w którym zastosowana jest technologia intensywnie pulsującego światła, nazywany jest Laserem IPL. Innowacyjność rozwiązania systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości, w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła. Z tego powodu mogą być one absorbowane przez określone fotoakceptory (chromofory), takie jak hemoglobina czy melanina, znajdujące się w tkankach. Fale świetlne docierają równocześnie do warstw skóry o różnej głębokości, przez co działają wielokierunkowo i usuwają jednocześnie wiele zmian. Emisja intensywnie pulsującego światła o różnej długości fal możliwa jest dzięki wykorzystaniu ksenonowej lampy błyskowej oraz zastosowanemu systemowi luster i filtrów.

Efekty
Trwałe zamknięcie i uszczelnienie naczyń krwionośnych obecnych na skórze w postaci „pajączków” –teleangiektazji, punktów rubinowych, stałego rumienia lub pojawiającego się na skutek emocji, spożytego alkoholu oraz nagłych zmian temperatury. Efektem jest odzyskanie jednolitego kolorytu oraz zdrowego wyglądu skóry.

Przeciwskazania
  • Ciąża, karmienie piersią
  • Choroby wewnętrzne: nowotwór, aktywna infekcja, epilepsja, alergie skórne
  • Świeższa niż 30 dniowa opalenizna słoneczna i sztuczna
  • Aktywna opryszczka w miejscu zabiegowym
  • Krem Retinol i miejscowe maści z antybiotykiem
  • Leki: antybiotyki, sulfonamidy, retinoidy, tetracykliny, aspiryna i inne rozrzedzające krew
  • Zioła: dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp polny
  • Witaminy A i E, suplementy diety typu "włosy, skóra, paznokcie"
  • Botox i wypełniacze w miejscu zabiegu
  • Zabiegi kosmetyczne lub medyczne wykonywane w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Jak się przygotować

Należy na 2-3 tygodnie przed zabiegiem chronić skórę poddawaną terapii przed słońcem, nie korzystać z solarium, samoopalacza oraz innych substancji zmieniających kolor skóry.