Terapia skóry trądzikowej
IPL-Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do terapii z wykorzystaniem światła jest IPL. Skrót ten pochodzi od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Nie jest to laser, choć potocznie sprzęt, w którym zastosowana jest technologia intensywnie pulsującego światła, nazywany jest Laserem IPL. Innowacyjność rozwiązania systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości, w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła. Z tego powodu mogą być one absorbowane przez określone fotoakceptory (chromofory), takie jak hemoglobina czy melanina, znajdujące się w tkankach. Fale świetlne docierają równocześnie do warstw skóry o różnej głębokości, przez co działają wielokierunkowo i usuwają jednocześnie wiele zmian. Emisja intensywnie pulsującego światła o różnej długości fal możliwa jest dzięki wykorzystaniu ksenonowej lampy błyskowej oraz zastosowanemu systemowi luster i filtrów.
Innowacyjne rozwiązanie wykorzystane w urządzeniach IPL daje możliwość jego wszechstronnego zastosowania. Wskazaniem do terapii z wykorzystaniem systemu IPL jest chęć pozbycia się przebarwień, owłosienia, a także zamknięcie lub obkurczanie widocznych naczyń krwionośnych. Urządzenie IPL z powodzeniem wykorzystywane jest również w zabiegach fotoodmładzania skóry oraz w leczeniu trądziku w fazie aktywnej.
Na czym to polega?Terapia działa bezpośrednio na przyczyny trądziku. Działa na zsyntetyzowane przez P. Acnes, molekuły tzw. porfiryny (porfiryna III): te sprawiają, że bakteria jest szczególnie wrażliwa na światło. Kiedy porfiryna zostanie wystawiona na widzialne światło, staje się aktywna chemicznie i osiąga stan pobudzenia. Powoduje to formowanie się tlenu singlet, który łączy się z błoną komórkową i niszczy P.Acnes oraz komórki gruczołu łojowego.
Okres leczenia trwa około 8 – 16 tygodni (2-4 miesięcy), a zabiegi wykonuje się co 1-2 tygodnie.
EfektyPocząwszy od drugiego tygodnia widoczne są pierwsze oznaki poprawy ( następuje zmniejszenie stopnia zapalenia miejsc zaatakowanych oraz niewielka redukcja samych objawów)
Po całej serii zabiegówNastępuje prawie całkowite wyeliminowanie miejsc trądzikowych
Natomiast te, które pozostają – już nie są aktywne – znikają w przeciągu następnych tygodni.
W trakcie całej kuracji zalecane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla cery tłustej, trądzikowej.
Przeciwwskazania do zabiegu
- Stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło
- Opalona skóra (2 tyg. przed i po zabiegu)
- Stosowanie antykoagulantów – leków obniżających krzepliwość krwi, stosowanych w chorobach zakrzepowo-zatorowych, miażdżycy (np. Acenokumarol, Heparyna, Dezyrudyna)
- Stosowanie NLPZ (np. aspiryna)
- Zaburzenia krzepnięcia
- Choroby krwi
- Keloidy
- Upośledzenie struktury skóry oraz gojenia
- Nie zdiagnozowane zaburzenia pigmentacji
- Znamiona nietypowe, bądź o charakterze nowotworowym
- Źle prowadzona cukrzyca,
- Peeling chemiczny, bądź mechaniczny w ciągu ostatnich 2 tyg. na obszarze, który ma być naświetlany
Zalecenia po zabiegowe
- należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi, zakrywając poddane zabiegowi części ciała lub używać kremów do opalania z wysokim filtrem (od 30SPV) przez okres 4 tygodni od wykonania zabiegu
- nie zażywać środków fotouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, niektóre leki)