ZabiegTerapia skóry z przebarwieniami

Usuwanie przebarwień

IPL- Jednym z najbardziej popularnych urządzeń do terapii z wykorzystaniem światła jest IPL. Skrót ten pochodzi od słów Intense Pulsed Light, czyli intensywnie pulsujące światło. Nie jest to laser, choć potocznie sprzęt, w którym zastosowana jest technologia intensywnie pulsującego światła, nazywany jest Laserem IPL. Innowacyjność rozwiązania systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości, w przeciwieństwie do tradycyjnych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła. Z tego powodu mogą być one absorbowane przez określone fotoakceptory (chromofory), takie jak hemoglobina czy melanina, znajdujące się w tkankach. Fale świetlne docierają równocześnie do warstw skóry o różnej głębokości, przez co działają wielokierunkowo i usuwają jednocześnie wiele zmian. Emisja intensywnie pulsującego światła o różnej długości fal możliwa jest dzięki wykorzystaniu ksenonowej lampy błyskowej oraz zastosowanemu systemowi luster i filtrów.

Co to są przebarwienia?
Przebarwienia, to widoczne gołym okiem plamki lub plamy, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry. Mogą przybierać kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie brązu, aż do szarego. Przebarwienia bardzo często powstają przy udziale światła słonecznego i często są po prostu nagromadzeniem melaniny - barwnika skóry produkowanego w odpowiedzi na promienie ultrafioletowe. Czasem jednak niewielka plamka na skórze może być wynikiem zwiększenia ilości nie tylko samego barwnika, ale także produkujących go komórek - melanocytów.
Z uwagi na częstą lokalizację na skórze odsłoniętej (twarz, dekolt, grzbiety dłoni) stanowią duży problem psychologiczny i estetyczny. Mankament ten dotyczy 30% kobiet po trzydziestym roku życia i 90% po pięćdziesiątym. Na szczęście istnieje szereg zabiegów mających na celu systematyczne usuwanie przebarwień.

Przebarwienia można podzielić na:
·         Naskórkowe -   związane z nadmierną liczbą melanocytów w naskórku,  związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów.

·         Piegi – liczne, drobne, nieregularne, jasno - lub ciemnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i jest dziedziczne jako cecha dominująca. Piegi występują z jednakową częstością u kobiet i u mężczyzn, szczególnie często pojawiają się u osób o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne.

·         Melasma - jedno z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet. Pojawia się najczęściej po 30 roku życia. Rola czynników powodujących to schorzenie nie jest do końca wyjaśniona. Są to przebarwienia nieregularne, ostro ograniczone, brązowe plamy bez oznak zapalenia, umiejscowione na twarzy (czoło, policzki, wargi górne). Symetria ognisk sprawia, że przybiera ona wygląd maskowaty. Najczęstsza jest forma objawowa występuje w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (chloasma uterinum) – u 10-20% kobiet, zażywania leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Wykwity nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (także w solarium).

·         Plamy soczewicowate starcze – okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego (również tego z solarium), głównie na twarzy, grzbietach dłoni i szyi, a także przedramionach i podudziach. Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

·         Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe, niektóre wysypki skórne (np. ospa wietrzna), oparzenia słoneczne, uczulenia, urazy.

·         Skórne – melanina zlokalizowana w makrofagach okołonaczyniowych w warstwie brodawkowej.

·         Mieszane – cechy przebarwień naskórkowych i skórnych.

 
Przeciwskazania
  • Ciąża, karmienie piersią
  • Choroby wewnętrzne: nowotwór, aktywna infekcja, epilepsja, alergie skórne
  • Świeższa niż 30 dniowa opalenizna słoneczna i sztuczna
  • Aktywna opryszczka w miejscu zabiegowym
  • Krem Retinol i miejscowe maści z antybiotykiem
  • Leki: antybiotyki, sulfonamidy, retinoidy, tetracykliny, aspiryna i inne rozrzedzające krew
  • Zioła: dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp polny
  • Witaminy A i E, suplementy diety typu "włosy, skóra, paznokcie"
  • Botox i wypełniacze w miejscu zabiegu
  • Zabiegi kosmetyczne lub medyczne wykonywane w ciągu ostatnich 3 miesięcy

Jak się przygotować

Należy na 2-3 tygodnie przed zabiegiem chronić skórę poddawaną terapii przed słońcem, nie korzystać z solarium, samoopalacza oraz innych substancji zmieniających kolor skóry.