Mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja to zabieg polegający na kontrolowanym ścieraniu kolejnych warstw naskórka, rzadziej warstwy brodawkowej skóry właściwej, za pomocą urządzeń elektrycznych zaopatrzonych w głowice pokryte opiłkami naturalnego diamentu.
Efekt eksfoliacji uzyskuje się dzięki mechanicznemu ścieraniu naskórka lub naskórka wraz z powierzchniową częścią warstwy brodawkowej w połączeniu z zastosowaniem podciśnienia, które zasysa martwe komórki. Dodatkową korzyścią, wynikającą z zastosowanego vacum, jest delikatny masaż próżniowy okolic poddawanych zabiegowi mikrodermabrazji. Ta nowoczesna metoda, powodując mechaniczny peeling skóry, czyli usunięcie warstw naskórka, przyczynia się do pobudzenia przemian metabolicznych w warstwie podstawnej, a nawet w obrębie skóry właściwej. Jest to wynik stymulacji krążenia (miejscowe przekrwienie), lepszego odżywiania w obrębie skóry właściwej oraz wytworzenia kontrolowanej reakcji na podrażnienie, co powoduje wzrost stężenia cytokin pozapalnych i czynników transkrypcyjnych.
Wskazania
Jest to zabieg przeznaczony dla każdego rodzaju skóry. Typowe obszary, gdzie wykonywany jest ten rodzaj peelingu to twarz, szyja, dekolt, plecy, dłonie, ramiona i uda. Kontrolowany uraz stanowi bodziec do usunięcia martwych komórek i przyspieszenia podziałów komórkowych w obrębie warstwy podstawnej, a także stymulacji fibroblastów do zwiększenia podziałów białek strukturalnych na kolagen i elastynę. Nieznaczne zaczerwienienie skóry po zabiegu nie wymaga specjalnego postępowania i mija w krótkim czasie.
Istotnym efektem mikrodermabrazji jest regeneracja drobnych uszkodzeń, wzmocnienie zdolności obronnych skóry oraz hamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe
Wskazania do mikrodermabrazji obejmują szorstki i nadmiernie zrogowaciały naskórek, skórę trądzikową z charakterystycznymi rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych i zaskórnikami oraz łojotokiem. Korzystne rezultaty można osiągnąć w przypadku powierzchownych zaburzeń pigmentacji i blizn, drobnych i powierzchownych zmarszczek wokół ust, nosa i oczu, jak również skóry z cechami fotostarzenia. Mikrodermabrazja wpływa również na zwiększenie skuteczności zabiegów z użyciem peelingów chemicznych.
Zabieg wykonywany w dwóch cyklach rocznie (5 do 8 zabiegów co 2-3 tygodnie) wpływa korzystnie na poprawę wyglądu skóry, wzrost jej elastyczności i utratę ziemistego kolorytu. Usunięcie przebarwień daje wrażenie rozjaśnienia i ujednolicenia barwy, a zmniejszenie ilości wydzielanego sebum powoduje zmniejszenie niekorzystnego „świecenia” skóry.
Przeciwwskazania
· Zakażenia wirusowe zlokalizowane w obszarze planowanego zabiegu,
· Infekcje bakteryjne lub grzybicze
· Trądzik w stanie ropnym
· Uszkodzenia naskórka w postaci Przeczowów lub nadżerek.
· Łuszczyca
· Zabiegi chirurgiczne wykonane w ostatnich 3 miesiącach
· Kwas hialuronowy jako wypełniacz podany 4 tygodnie wcześniej
Bezpośrednio po zabiegu należy unikać: nakładania podkładu na skórę, ekspozycji na promienie słoneczne (ze względu na ryzyko powstania przebarwień skóry) oraz kąpieli w chlorowanej wodzie do 3 dni po zabiegu.